Z ekspertem z Nowej Zelandii o terroryzmie

Zapobieganie i zwalczanie terroryzmu było tematem wykładu, który wygłosił dr Aidan Gnoth z nowozelandzkiego National Centre for Peace and Conflict Studies University of Otago.

W wykładzie on-line, podczas którego zaprezentowano nowozelandzkie doświadczenia w walce z tym zagrożeniem, uczestniczyli pracownicy i studenci Instytutu Bezpieczeństwa i Zarządzania Akademii Pomorskiej. Po wykładzie odbyła się dyskusja na temat zagrożeń jakie niesie ze sobą terroryzm. Rozmawiano też o możliwości nawiązania współpracy z nowozelandzką uczelnią. Wykład zorganizowano z inicjatywy prorektora ds. kształcenia dra hab. Andrzeja Urbanka, prof. AP.

National Centre for Peace and Conflict Studies zajmuje się m.in. badaniami nad przyczynami wojen i przemocy politycznej, interwencją stron trzecich w rozwiązywanie konfliktów oraz odbudową instytucji państwa po ich zakończeniu. Badania te realizowane są nie tylko w Nowej Zelandii, ale także w całym obszarze Azji i Pacyfiku. Uniwersytet w Otago jest uczelnią publiczną, która swoją siedzibę ma Dunedin stolicy regionu Otago. Kształci na kierunkach biznesowych, medycznych, humanistycznych i ścisłych około dwadzieścia tysięcy studentów.