Studenci mają własną strzelnicę

Z nowoczesnej strzelnicy laserowej mogą korzystać studenci z Koła Naukowego Gryfici, które działa przy Instytucie Bezpieczeństwa i Zarządzania. Urządzenie będzie im służyć do doskonalenia umiejętności strzeleckich. Pieniądze na jego zakup studenci pozyskali z programu Aktywna Akademia.

Strzelnica, to zestaw złożony z komputera, rzutnika, ekranu oraz głośników i przede wszystkim oprogramowania pozwalającego na imitowanie warunków, jakie panują na tradycyjnej strzelnicy. Dzięki temu studenci przebywając w jednym pomieszczeniu mogą ćwiczyć strzelanie w zróżnicowanych warunkach, także atmosferycznych. Prowadzący szkolenie może samodzielnie wybrać jedną z sześciu wizualizacji strzelnic, a  w przypadku strzelnic zewnętrznych także zjawiska atmosferyczne, które mają utrudniać strzelanie.

Strzelnica wyposażona jest w pięć torów z tablicami do punktacji. Strzelanie odbywa się z laserowych replik broni zarówno długiej jak i krótkiej, które do złudzenia przypominają prawdziwą broń. Oprócz tradycyjnego trafiana w tarcze – takie same z jakich korzystają szkolący się policjanci i żołnierze, urządzenie pozwala m.in. na ćwiczenie refleksu strzeleckiego oraz wykonywanie bardziej skomplikowanych ćwiczeń.

Strzelnica będzie też wykorzystywana do prowadzenia zajęć dydaktycznych oraz organizacji zawodów i szkoleń. Opiekunami koła, które zdobyło fundusze na zakup strzelnicy, są mgr Grzegorz Diemientiew i dr Krzysztof Rogowski z Katedry Bezpieczeństwa Narodowego.

image alt text