Debata o rosnącej pozycji Chin w świecie

Dr Marek Bednarz z Katedry Socjologii i Politologii Instytutu Bezpieczeństwa i Zarządzania Akademii Pomorskiej wziął udział w debacie „Chiny w zmieniającym się świecie”. Wspólnie ze specjalistami z Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie i Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu dyskutował o tym w jaki sposób Chiny stają się największym graczem na światowej scenie politycznej i gospodarczej.

Debatę zorganizowano w ramach projektu „Aktywna Akademia”. Przez blisko dwie godziny uczestnicy rozmawiali m.in. na temat postrzegania i kreowania swojej pozycji w świecie przez Chińską Republikę Ludową, możliwości budowania nowego jedwabnego szlaku, czyli tworzenia nowych połączeń infrastrukturalnych ułatwiających wymianę handlową między Azją a Europą oraz na temat ekspansji gospodarczej Chin.

W debacie oprócz dra Bednarza, który jest politologiem specjalizującym się m.in. w kwestiach globalizacji, uczestniczyli Radosław Pyffel - kierownik studiów chińskich na Akademii Leona Koźmińskiego, który w latach 2016-2018 był przedstawicielem Polski w Azjatyckim Banku Inwestycji Strukturalnych oraz dr Dawid Rogacz, sinolog z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, specjalizujący się m.in. w badaniach nad filozofią chińską. Moderatorem debaty był Paweł Kusiak z Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.